RSS
czwartek, 15 stycznia 2009
Madera
Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.
15:06, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 grudnia 2008
Fornos de Algodres

Fornos de Algodres to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Guarda, w regionie Centrum w podregionie Serra da Estrela.

Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

11:35, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Ponte da Barca
Ponte da Barca – miasto w Portugalii, nad rzeką Limą, wchodzące w skład dystryktu Viano do Castelo. Powierzchnia miasta wynosi 182,2 km², zamieszkane jest przez 13 041 mieszkańców.
14:53, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 sierpnia 2008
Lizbona: Dolne Miasto

Położone w dolnej części Lizbony Dolne Miasto (Baixa) stanowi właściwie jej centrum, tutaj bowiem mieści się większość biur, banków i firm. Wybudowana w klasycystycznym stylu dzielnica była pierwszą tego typu w Europie. Do dziś zadziwiają brukowane chodniki i prostopadle wyznaczone ulice.

Na niektórych, zamkniętych dla ruchu kołowego, przechodnie mogą podziwiać występy ulicznych artystów. Jednak tym, co najbardziej dziwi i urzeka turystów, jest lizbońskie przywiązanie do tradycji. Pomimo upływu czasu na wielu ulicach Dolnego Miasta rozwijają się przyporządkowane im przez Pombala i wpisane w nazwy poszczególne rzemiosła, i tak: na Rua da Prata (ul. Srebrna) i Rua do Ouro (ul. Złota) pracują jubilerzy, na Rua dos Sapateiros (ul. Szewców) - szewcy, zaś na Rua do Comércio (ul. Handlowa) króluje handel. Widok tych ulic i zdobionych mozaikami niewielkich placyków to prawdziwa uczta dla oka. Równie piękne, choć niestety coraz mniej liczne, są bogato udekorowane ciastkarnie (pastelarias) oraz fasady sklepów wyłożone kafelkami w stylu art deco. Warto pamiętać, iż znajdującą się w górnej części Dolnego Miasta, przy zachodnim krańcu Rua de Santa Justa, kolejką linową Elevador de Santa Justa można się szybko dostać do Górnego Miasta.Leżący w południowej części Dolnego Miasta, wsparty niemal o prawy brzeg Tagu Praça do Comercio był swego rodzaju zwieńczeniem architektonicznych dokonań Pombala. Plac otaczają klasycystyczne budynki, a na środku wznosi się okazały pomnik z brązu, przedstawiający króla Józefa, portugalskiego władcę z okresu wielkiego trzęsienia ziemi i późniejszej odbudowy stolicy. Oglądany od strony rzeki, z kursujących tu promów z Cacilhas, plac wywiera niesamowite wrażenie. Patrząc jednak z bliska doznaje się zawodu, głównie z tego powodu, że większą część placu stanowi dziś parking samochodowy. Miejscowi architekci pracują już nad projektem, mającym przywrócić placowi jego dawną świetność i ponownie uczynić z niego miejsce spacerów i kawiarnianych spotkań. Na razie jedyną i dość marną oznaką życia towarzyskiego jest mroczna kawiarnia Martinho da Arcada, jedno z ulubionych miejsc portugalskiego poety Pessoa.

Praça do Comercio nazywany jest często Terreiro do Paço, co znaczy "taras pałacu". Nazwa przetrwała, mimo że brak jej dziś odniesienia do rzeczywistości - w tym miejscu znajdował się niegdyś taras wspaniałego pałacu (rezydencji królewskiej), który uległ kompletnemu zniszczeniu w czasie wielkiego trzęsienia ziemi. Sam plac odegrał ważną rolę w historii państwa. W 1908 r. przy budynku Poczty Głównej zamordowany został król Karol I i jego najstarszy syn. Wydarzenie to przyspieszyło, mające miejsce dwa lata później, ogłoszenie Portugalii republiką.

19:01, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2008
Hotele i pousadas
Pobyt w hotelu jednogwiazdkowym kosztuje zazwyczaj tyle samo co w trzygwiazdkowym pensjonacie, a hotele sklasyfikowane jako jednogwiazdkowe czasami w ogóle nie różnią od pensjonatów. Biura turystyczne obniżają niekiedy status hoteli do klasy pensjonatu, choć rzadko się zdarza, aby właściciele hotelu uczynili to samo. Trudno znaleźć dwu- czy trzygwiazdkowy pensjonat, który oferuje pokoje o znacznie wyższym standardzie niż hotel jednogwiazdkowy. Ceny w hotelach dwu- i trzygwiazdkowych są jednak dosyt wysokie. Jeszcze drożej jest w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych. W najbardziej ekskluzywnych hotelach położonych w Algarve i Lizbonie jest bardzo drogo, w dodatku panuje duża swoboda w ustalaniu cen.

Do tej samej kategorii zaliczane są też hotele typu estalagens (zajazdy) i albergarias (schroniska). Stosunkowo niedużo płaci się za nocleg w 39 pousadas, które są własnością państwa; przeważnie mieszczą się w starych klasztorach i zamkach lub położone są w przepięknej okolicy. Oznaczone są kategorią trzygwiazdkową. W zależności od pory roku obowiązują w nich różne ceny. Pełną listą pousadas dysponuje biuro ENATUR (Avenida Santa Joana Princesa 10, 1700 Lizbona; tel. 01/8481221).
12:10, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Sintra
Położona w niezwykle pięknej okolicy Sintra od dawna przyciągała swoim urokiem. Już mauretańscy władcy Lizbony wznieśli tu swoją fortecę, później zauroczeni pięknem krajobrazu królowie Portugalii obrali Sintrę na swoją letnią rezydencję. XVIII- i XIX-wieczni angielscy podróżnicy nazwali chroniące przed słońcem lasy miasteczka Arkadią.

Zauroczeni powtarzali też stare hiszpańskie powiedzenie: "zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć" W 1809 r. miasto odwiedził Byron, tutaj też rozpoczął pracę nad Wędrówkami Childe Harolda, poematem heroikomicznym, którego akcja rozgrywa się m.in. "tam, [gdzie] Sintra w rajskim rozsiadła się gaju" (tłum. J. Kasprowicz). W liście do matki Byron pisał:

(...)miejscowość Sintra, pięć mil odległa od stolicy, jest może pod każdym względem najrozkoszniejszym miejscem w Europie. Zawiera ona piękności tak naturalne, jak i sztuczne: pałace i ogrody, wznoszące się pośrodku skał dzikich, wodospadów i przepaści,. klasztory zadziwiającej wysokości, rozległy widok na może i na Tag (...) Miejscowość ta łączy w sobie dzikość zachodnich krajów górskich z zielonością południowej Francji. " (tłum. J. Kasprowicz)

Dwieście lat po napisaniu tych słów miasto nadal zachwyca romantycznym urokiem (w 1995 r. Sintra została wpisana na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), który tak bardzo oczarowal Byrona. Aby doznać równie wspaniałych wrażeń co on, najlepiej zaszyć się na dwa dni w okolicznych górach.
19:32, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Portugalia
Portugalia to jedno z najstarszych państw w Europie. Powstało w 1143 r. i szczyci się 9. wiekową historią. Jej granice, ustanowione w XIII w., przetrwały do dziś w niezmienionym kształcie. Położenie geograficzne, wzdłuż wybrzeża Atlantyku, sprawiło, że morze stało się przeznaczeniem tego kraju. W 1415 r. Portugalczycy rozpoczęli swoją morską epopeję, która doprowadziła ich, jako pierwszych, do odkrycia morskiej drogi do Indii, Brazylii, Chin i Japonii oraz osiedlenia się na wschodzie i zachodzie Afryki. Madera (1419 r.), Azory (1422 r.), Przylądek Bojador (1434 r.) i Wyspy Zielonego Przylądka (1460 r.) to pierwsze z serii nowoodkrytych lądów. W 1488 r. Bartolomeu Dias opłynął Przylądek Burz, któremu król Jan II nadał nazwę Przylądek Dobrej Nadziei. W 1497 r. Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii i dotarł tam w maju 1498 r. W 1500 r. Pedro Álvares Cabral, kierując się na zachód, odkrył Brazylię. W roku 1543 Portugalczycy dotarli do Japonii. Wydarzenia sprzed 500 lat znalazły swoje odbicie w EXPO '98, która odbywała się w Lizbonie. Ślady tej historycznej obecności na całym świecie sprawiły, że język portugalski stał się jednym z najpowszechniej używanych na świecie, a naród portugalski jednym z najbardziej otwartych na zdobycze innych cywilizacji.
Bogate dziedzictwo artystyczne i archeologiczne to dowód nie tylko 850-letniej historii kontaktów z odległymi kulturami, ale także obecności na terytorium Portugalii dawnych ludów (Celtów, Swewów, Greków, Fenicjan, Kartagińczyków, Wizygotów, Rzymian i Arabów). Liczne świątynie romańskie, zamki i osady są świadectwem pierwszych kroków Portugalii jako narodu.
Jednakże przykłady jedynej w swoim rodzaju architektury portugalskiej pojawiły się później. W XV i XVI w. styl manueliński, późna forma gotyku, okazał swą wielkość w takich zabytkach architektury i sztuki jak: Wieża Belém, Klasztor Hieronimitów i Klasztor Cristo ( to tylko część portugalskiej spuścizny kulturalnej, której UNESCO przyznało status Międzynarodowego Dziedzictwa Sztuki). Innym przykładem odrębności architektury portugalskiej są przepiękne panele z kafelków, stosowane szeroko, zwłaszcza od XVII w. w kościołach, pałacach i architekturze miejskiej. W XVIII w. odkrycie złota w Brazylii dostarczyło środków na stawianie wspaniałych barokowych budowli, tworzenie ołtarzy zdobionych złoconymi rzeźbami, których przepych oszałamia zwiedzającego. Kontakty Portugalczyków ze Wschodem oraz łatwy dostęp do metali i kamieni szlachetnych, pozostawiły piękne ślady w sztukach dekoracyjnych kraju. Meble, porcelana oraz wyroby ze złota to świadectwo przeszłości i teraźniejszości, widoczne w eksponatach muzealnych, w pałacach i w sklepach.
13:11, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 marca 2008
Praia de Alvor
Praia de Alvor należy od lat do ulubionych miejscowości na wybrzeżu Algarve. Tutaj można znaleźć wszystko, czego oczekuje się od miejscowości wypoczynkowej.

Wyjątkowo korzystne jest usytuowanie miasteczka między najchętniej odwiedzanymi miejscowościami turystycznymi portugalskiego wybrzeża - Lagos i Praia de Rocha.

Praia de Alvor oferuje przede wszystkim szeroką, łagodnie opadającą ku morzu piaszczystą plażę. Nawet w szczycie sezonu można tutaj znaleźć spokojne miejsce w jednej z osłoniętych skałami zatoczek.

Do atrakcji tego centrum urlopowego należą oprócz tego liczne restauracje, kawiarenki, bary, baseny,
 
tarasy słoneczne. Polecamy odwiedzić restaurację Fenix - obok hali targowej, słynną Fishermen's Rest oraz Alvilę.

Panuje tu międzynarodowa atmosfera. Na miłośników sportów czekają tutaj: minigolf, tenis, tenis stołowy, bowling, bilard. Zadowoleni będą też pasjonaci sportów wodnych - surfingu i żeglarstwa.

W niedalekiej odległości od miasteczka znajduje się malowniczy park przyrody Ria de Alvor - doskonałe miejsce do zwiedzania dla miłośników dzikiej przyrody.

Dojazd do Alvor - autobusem z lotniska w Faro około 2,5 godz.
12:06, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
Portugalia - Algarve
850 km wybrzeża Atlantyku daje możliwość wyboru: północne plaże z rozbijającymi się o brzeg falami i chłodną wodą lub ciepłe i spokojne wody Algarve , zaciszne, dzikie zatoki, dziewicze, piaszczyste plaże lub gwar słynnych kurortów. Na północno-zachodnim końcu kraju fale są wyższe i bardziej kuszące tych, którzy chcą cieszyć się surfingiem. Ciągnące się całymi milami, południowo-zachodnie plaże, miękkie i piaszczyste, łączą w sobie potęgę oceanu i olśniewające słońce. Spokojne i czyste wody Algarve zachęcają do jazdy na nartach wodnych, pływania lub po prostu relaksu. Większa część plaż tego wybrzeża ma ratowników, a woda nie jest zanieczyszczona. Lato jest najlepszą porą do uprawiania żeglarstwa - wieją wtedy wiatry z północy. Cudowny piasek, ciepła woda i wspaniałe słońce przez okrągły rok - to wymarzone wakacje. Wzgórza Espinhaço de Cao, Monchique i Caldeirao w północnej części Algarve chronią wybrzeże od silnych wiatrów. Ten pełen jasnych barw region, z figowcami, laskami pomarańczowymi i kwitnącymi migdałowcami jest ze wszystkich najżyźniejszy.

Południowe wybrzeże to długi odcinek bajecznych, piaszczystych plaż przerywanych poszarpanymi skałami i fantastycznymi grotami. Poza doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych (pośród wielu portów i przystani na szczególną uwagę zasługują przystanie jachtowe w Lagos, Vilamoura i Vila Real de Santo António) są tam również korty tenisowe, słynne pola golfowe, luksusowe hotele, sympatyczne kompleksy turystyczne i ekscytujące życie nocne. Algarve jako ostatnie terytorium, w 1292 r., zostało wyzwolone spod panowania Maurów. Ślady mauretańskiej obecności widoczne są w unikalnej architekturze - tarasy, kominy olśniewająco białe domy. Dojazd do Algarve jest ułatwiony dzięki nowoczesnej drodze Lizbona - Albufeira - Castro Marim (IP1) i międzynarodowemu portowi lotniczemu w Faro.

Faro - stolica okręgu ze średniowiecznymi murami i licznymi zabytkami: katedra (pochodzenia romano-gotyckiego), klasztor Nossa Senhora da Assunçao (renesans), kościół Sao Francisco (XVI-XVIII w.). Warto zwiedzić muzea: Infante Dom Henrique, Regionalne, Etnograficzne, Morskie, Ramalho Ortigao i Antoniano (przy kapliczce Santo António do Alto). Godne uwagi są również piękne kościoły: Sao Pedro da Misericórdia i Nossa Senhora do Carmo. Poza miastem, w Milreu, znajdują się ruiny rzymskie.
Lagos - XV-wieczne mury z manuelińskim oknem otaczają wspaniałe kościoły: Sao Sebastiao (renesansowe portale i XVII-XVIII-wieczne kafelki), Santa Maria i Misericórdia (XVI-XIX w.), Santo António (barok) i bardzo stara kapliczka Sao Joao (VIII-IX w.).
Interesujące jest również Muzeum Regionalne, Pałac Gubernatorów, fort Pau da Bandeira, Stary Targ Niewolników i urocza przystań jachtowa.
Monchique - pośród pięknych domów na skarpie stoi kościół parafialny (styl manueliński), Misericórdia (z barokowym retabulum) i kapliczka Senhor do Pé da Cruz (XVII w.). W pobliżu słynne gorące źródła lecznicze Monchique i Fóia (902 m wysokości), a za nimi panorama wzgórz i oceanu.
Olhao - domy o kwadratowych, płaskich dachach z mauretańskimi tarasami to ex-libris tego miasteczka. Zwiedzić należy kościół parafialny (XVII w.) i kaplicę Nossa Senhora dos Aflitos.
Portimao - w tym rybackim miasteczku warto zwiedzić kościół parafialny (XIV w., przebudowany w XVIII w.), kościół Colégio (XVII w.) i Ratusz. W okolicach znajduje się słynna Praia da Rocha (z fortecą Santa Catarina de Ribamar) i rzymskie ruiny w Abicada.
Sagres - tutaj, pięć wieków temu, Książę Henryk założył szkołę morską, która odegrała kluczową rolę w historii portugalskich odkryć geograficznych. Poza kapliczką Nossa Senhora da Graça warto obejrzeć wspaniałą fortecę (z XIV w. przebudowaną później) i XV-wieczną Rosa-dos-Ventos (różę wiatrów o średnicy 43 m). Z Przylądka Sao Vicente, południowo-zachodniego krańca kontynentu europejskiego (rzymskiego Promontorium Sacrum), rozciąga się widok na szeroki horyzont morza i nieba.
Silves - w tym mieście nakładają się na siebie kamienie z różnych czasów i różnych kultur: zamek ze słynnym zbiornikiem na wodę i murami jest pochodzenia arabskiego; gotycka katedra (wielokrotnie restaurowana) powstała w miejscu dawnego meczetu; XII-wieczny most został zbudowany tam, gdzie dawniej istniał most rzymski. Krzyż Portugalii zasługuje również na uwagę ( przykład XVI-wiecznej rzeźby religijnej) jak również następujące przykłady motywów manuelińskich: kapliczka Nossa Senhora dos Mártires i kościół Misericórdia.
Tavira - malownicze miasteczko z zachęcającymi, długimi plażami oraz charakterystycznymi dachami i kominami. Roztacza się stąd piękny widok na rzekę Gilao i most z czasów rzymskich. Kościoły, które warto zwiedzić to Santa Maria do Castelo (XIII-XVIII w.), Misericórdia (renesans), Nossa Senhora das Ondas (XVII w.), Sao José (z elementami gotyckimi i manuelińskimi), Sao Paulo i Carmo (XVII-XVIII w.). W uliczce Travessa de Dona Brites można zobaczyć piękne średniowieczne domy z gotyckimi oknami i portalami. Poza miastem, w małej wiosce Luz, znajduje się renesansowy kościół - od wieków miejsce pielgrzymek.
12:00, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »